O projektu
Stávající objekt svým technickým stavem, konstrukčním a dispozičním řešením považujeme za finanční a provozní zátěž pro realizaci moderní, vědecké a vzdělávací instituce. Kompletní odstranění stávajícího objektu otevírá širší možnosti pro návrh kvalitního a moderního objektu bez vynucených kompromisů.
Nízká hlavní hmota objektu nebrání průhledům skrze otevřený prostor parku, nevytváří pohledovou bariéru a současně nechává vyniknout věž s kopulí, pozorovatelnu a zastřešení planetária. Výslednou kompozici domu vnímáme jako volné spojení „elementární“ jednopodlažní platformy s výraznými dominantami. Výhodu tohoto pojetí spatřujeme také v možném budoucím doplnění kompozice o další objekty sloužící vědeckému bádání, ať už budou objekty umístěné na střeše platformy nebo v blízkém okolí objektu.
Umístěním objektu a hlavního vstupu pro veřejnost navazujeme na řešení parteru stávající hvězdárny. Toto řešení považujeme za zcela vhodné. Objekt hvězdárny je jistě významnou veřejnou budovou, ale svým zaměřením slouží především vědě a popularizaci vědy bez výrazného a celodenního vytížení návštěvníky. Nepovažujeme tedy za nutné vytvořit u hlavního vstupu rozlehlý předprostor a navázat ho, na některou z komunikačních os parku nebo se snažit dokonce vytvořit novou výraznou osu. Stávající pěší cestu k hvězdárně pro zlepšení přístupu prodlužujeme k jižní části bruslařského oválu, u nového provozního vstupu hvězdárny navrhujeme odbočku ze stávající zpevněné cesty. Navrhovaná odbočka bude rozšířená tak, aby umožňovala občasné parkování a vykládku vozidel zásobování.
Výtvarné řešení fasád objektu podtrhuje zvolenou hmotovou koncepci. Jednopodlažní „platforma“ je tvořena dvěma jednoduchými kvádry (takřka bez dělení okenními otvory) s výrazně strukturovanou omítkou, které propojuje vstupní foyer s pravidelně dělenou, skleněnou fasádou. Protikladem k tomuto pojetí jsou tvarově, materiálově a konstrukčně ztvárněné objekty umístěné na střeše jednopodlažní „platformy“. Věž s kopulí, pozorovatelna a zastřešení planetária budou mít obklad z pozinkovaného plechu.
Obdobné výtvarné řešení používáme i ve vstupním foyer. Strukturované betonové povrchy stěn a podlahy vytvářejí jednoduchou scénu pro hlavní prvek, kterým je podhled z pozinkovaných perforovaných plechů prosvícených skrytými zdroji světla. Pozornému návštěvníkovi hvězdárny zcela jistě neunikne, že plechový podhled foyer a vnější stínění vstupu je pomyslně součástí venkovní pozorovatelny, které jsme si pracovně zvykli říkat gondola.
Rozvržení hlavní části provozu hvězdárny do jednoho nadzemního podlaží umožňuje přehledné dělení dispozice na část určenou veřejnosti a část určenou zaměstnancům hvězdárny a vědecké činnosti. Obě části mohou v rámci 1. nadzemního podlaží fungovat takřka nezávisle.
Na hlavní vstup s recepcí a výstavní vitrínou navazuje při pohledu od vstupu vlevo přednášková místnost s klesajícím stupňovitým uspořádáním, planetárium a prostory pro geologickou expozici. Při pohledu od vstupu vpravo je z foyer přístupná chodba s šatnou, učebnou a toaletami. Chodba je zakončena prosklenými dveřmi, které propojují prostory určené návštěvníkům s prostory určenými zaměstnancům hvězdárny.
Provozní vstup do objektu je situován na severní fasádě objektu a přímo navazuje na novou část zpevněné cesty, která umožňuje občasný příjezd a parkování vozidel zásobování. V těsné blízkosti provozního vstupu je z exteriéru přístupný sklad pro pořádání venkovních akcí v parku a kolárna sloužící zaměstnancům hvězdárny. V interiéru navazuje na provozní vstup dílna a „křídlo“ věnované výhradně kancelářím a zázemí zaměstnanců. Křídlo zaměstnanců, učebna a hala s točitým schodištěm vymezují vnitřní atrium objektu, které poskytne těmto prostorům dostatek světla, ale i soukromí s ohledem na situování objektu v rámci parku s volným pohybem osob.
Hala s točitým schodištěm, která je na rozhraní veřejné a zaměstnanecké části hvězdárny slouží jako hlavní vstup do věže s kopulí nebo na střechu objektu. Po střešní terase je možné dále pokračovat do venkovní pozorovatelny s posuvnou střechou.Do kopule je přístup přes další navazující točité schodiště. Pohyb osob se sníženou pohyblivostí nebo osob na invalidním vozíku bude umožněn schodišťovou plošinou, která bude šplhat po vnitřním zábradlí obou točitých schodišť.
Střecha objektu je navrhována částečně jako pochozí (střešní terasa), část bude osázena extenzivní zelenou střechou, zbylé plochy budou využity k osazení fotovoltaickými panely.